Hummus nátierka z cíceru – ten pravý hummus je z cíceru a je veľmi chutný a zdravý. Existuje však mnoho verzií, podľa toho ako hummus ochutíme. Obľúbený a klasický je so sezamovou pastou s troškou cesnaku, olivového oleja a citrónovej šťavy. Hummus je skvelá nátierka aj preto, lebo cíceru sa pripisuje veľa zdravotne pozitívnych účinkov.
Hummus nátierka z cíceru – Fantázii a gurmánskej kreativite sa pri hummuse medze nekladú
Hummus sa tradične dochucuje ešte navrchu pokvapkaním olivovým olejom a posypaním rímskou rascou. Váš hummus však môžete ochutiť kari korením, kurkumou, čili, čiernym korením, údenou paprikou, grilovacím korením. Z čerstvých byliniek sa najčastejšie pridáva najemno nakrájaný petržlen, ale aj koriander, pažítka alebo bazalka.
Meniť môžete chute, ale aj farby hummusu, ak pridáte kúsok pečenej cvikle, repy alebo mkrvy. Veľmi atraktívny je ružový hummus s cviklovou príchuťou. Pečená mrkva alebo tekvica sú tiež ideálne pre jesenné chute cícerovej nátierky – teda hummusu. Do letného hummusu môžete zase pridávať hrášok, paradajky, limetovú šťavu a podobne. Slávnostnú verziu môžete podávať s namrveným bielym balkánskym syrom a jadierkami granátového jablka 🙂
Cícer je strukovina a mnohí z vás už možno vyskúšali aj lokálnu verziu tejto strukovinovej nátierky pripravenú z fazule, alebo šošovice, alebo z kombinácie viacerých strukovín. Pri jej príprave postupujeme rovnako ako pri klasickom hummuse. Varený hummus, (fazuľu, červenú šošovicu) alebo hummus (fazuľu) v plechovke rozmixujeme s olivovým olejom, citrónovou šťavou, tahini pastou zo sezamu, pretlačeným cesnakom a soľou.
Na základný hummus budeme teda potrebovať:
1 plechovku cíceru
1 PL tahini
3 PL olivového oleja
2 strúčiky cesnaku
2 PL citrónovej šťavy
soľ a korenie
Verzie hummusu sú však rôzne, líšia sa podľa chuti, domácich receptúr a príležitosti na jeho podávanie. Vyskúšať môžete:
1. Klasický hummus podávaný s olivovým olejom a rímskou rascou s krekrami, či arabským chlebom
2. Pikantný hummus s najemno nakrájanou čili papričkou, limetovou šťavou a koriandrom.
3. Hummus s príchuťou indických korenín, ako kurkuma, rímska rasca a pod. alebo jednoducho s 2 ČL kari korenia, ktoré je vlastne zmesou viacerých korením.
4. Podmanivý ružový hummus s 1/2 pečenej červenej cvikle, bude jemne sladký, preto môžete pridať viac citrónovej šťavy, soli a čierneho korenia.
5. Jemnú, rodinnú, až detskú verziu hummusu pripravíte, keď ho rozmixujete s pečenou mrkvou alebo hokaido tekvicou.
6. “Slovenský hummus” pripravený klasicky, ale rozmixovaný z cíceru s fazuľou a ochutený výraznejšie cesnakom a majoránom.
7. Hummus, nátierka z cíceru na sladko: mixujte namiesto s tahini pastou, s arašidovým, či mandľovým maslom, 2 PL kakaa a 2 PL medu. Posypať ho môžete opraženými mandľami.
Foto: Cookučka a Dreamstime