Huspenina je typické jesenné jedlo a niektoré rodiny majú svoj “jediný správny a overený recept. Vo všetkých prípadoch je však základom kvalitný vývar, ktorý po uvarení získa rôsolovitú štruktúru. A rôsol vzniká vďaka kolagénu v mäse, ktorý je veľmi dôležitý pre zdravie našich kĺbov a nielen ich.
Huspenina – dobrá voľba pre zdravé kosti a chrupavky
Huspenina vďačí za svoje liečivé účinky bielkovine kolagén, ktorá tvorí 25 – 30 % všetkých proteínov u cicavcov. Kolagén je nevyhnutný vo vyvíjajúcom sa organizme v detstve a dospievaní na tvorbu kostí, pretože vytvára sieť pre ukladanie vápnika. V dospelosti chráni kĺby pred artrózou, udržiava pohybový aparát v dobrej kondícii, vplýva na elasticitu vlasov a nechtov. Okrem samotnej huspeniny, vitamínovými bombami sú aj prílohy, ktoré obvykle s huspeninou jeme – chren a cibuľa. Takže v tomto prípade naozaj na zdravie 🙂
Čas prípravy: 7 hodín + doba tuhnutia/4 porcie
- Očistené a umyté bravčové nohy, koleno, cibuľu,korenie, ocot a soľ dajte do studenej vody a pomaly varte, nenechajte však zovrieť.
- Asi po 2 hodinách pridajte očistenú zeleninu a varte ešte 5 hodín. Voda sa musí zredukovať približne na polovicu.
- Potom skúste odobrať 3 – 4 PL tekutiny a nechajte ju vychladnúť. Ak zhustne, huspeninu odstavte a preceďte cez jemné sitko.
- Uvarené vykostené mäso môžete vložiť do misiek, zaliať tekutinou a nechať stuhnúť.
- Huspeninu podávajte pokvapkanú citrónom a s cibuľovým šalátom.
Rôsolový grif:
- Ak chcete docieliť úplne číry rôsol, nechajte ho stuhnúť, odoberte lyžičkou namočenou v teplej vode všetku mastnotu na povrchu a opäť dajte na mierny plameň rozpustiť. Rozšľahajte trochu 2 bielky a vmiešajte zľahka metličkou do vychladnutého, nie však stuhnutého rôsolu a povarte, kým sa bielky zrazia. Potom hneď odstavte z plameňa a preceďte cez jemné plátno.
- Dostanete úplne číry rôsol, ktorý sa hodí na zaliatie chudého mäsa, šunky, rýb alebo dusenej zeleniny, vajec či paštét.