V upratanom dome alebo byte sa žije dobre každý deň. Je radosť sa do neho vracať, je radosť v ňom tráviť čas. Želáme si , aby bolo upratovanie jednoduché ale zároveň účinné. Ak si chceme upratovanie domácnosti čo najviac uľahčiť musíme mať tie správne návyky a určite aj tie správne čistiace prostriedky. Vyskúšajte občas zameniť chémiu za prírodné čistiace prostriedky.
Základom je pravidelnosť. Zabránime tak hromadeniu nečistoty a neporiadku.
Ak je vašim snom, okrem upratanej domácnosti aj skoncovanie so závislosťou na chemických čistiacich prostriedkoch, ste tu správne. Ak prijmete za svoje niektoré z klasických a osvedčených trikov na čistenie domácnosti, určite nebudete potrebovať viac času a ešte ušetríte. Pod drezom sa vám nebudú hromadiť nepekné plastové fľaše, nebudete zaťažovať domáci rozpočet výdajmi na chemikálie a budete mať bezpečnejšiu domácnosť aj pre svojich najbližších.
Na začiatok tu mám 3 základné pravidlá na udržanie poriadku v domácnosti
- Vetrajte – najlepší osviežovač je čerstvý vzduch. Každé ráno vyvetrajte miestnosti kde sa spalo. Roztoče to nemajú radi a vaše periny budú večer čerstvo voňať.
- Zbavte sa zbytočností. Často nakupujeme a ani nevieme prečo. Ak už musíte kúpiť novú vec, dobre si premyslite či ju skutočne potrebujete. Dobre funguje aj pravidlo „jednu vec kúpim a jednej sa zbavím“. Tiež platí, že čím menej vecí máte, tým ľahšie sa vám upratuje.
- Vracajte veci na svoje miesto. Každú vec, ktorú použijete, vráťte na svoje miesto – hneď. Naučte aj svoje deti, že všetko v domácnosti má svoje miesto.
Prírodné čistiace prostriedky? Základom sú tieto
Veci na svojom mieste máme, a tak je občas potrebné prejsť na dôkladnejšie upratanie. A tu prichádzajú na rad čistiace prostriedky. Medzi základné ekologické, a najúčinnejšie prostriedky patria – CITRÓN, JEDLÁ SÓDA a OCOT. S týmito troma prostriedkami si vystačíte pri bežnom a každodennom upratovaní v domácnosti.
Zmiešaním sódy a octu v pomere 1:1, získate pastu, ktorá účinkuje ako tekuté čistiace prostriedky, bežne dostupné v drogérii, a pomocou nej vyčistíte :
- kachličky v kúpeľni aj kuchyni
- špáry medzi kachličkami
- umývadlá aj sprchové kúty
- šporáky aj rúry
Niekedy je potrebné nechať pastu pôsobiť, alebo postup zopakovať.
- Pridaním pár kvapiek esenciálneho oleja, napríklad levanduľového, dodáte paste nádhernú vôňu. Levanduľový olej má tiež dezinfekčné účinky.
- Odpady zbavíte usadenín a zápachu, ak do nich nasypete sódu a zalejete octom. Na záver nalejte vriacu vodu a máte vyčistený odpad bez zápachu a bez zbytočnej chémie.
- Koberce a sedačky tiež ocenia, ak ich oživíte a vyčistíte pomocou sódy. Stačí posypať koberec alebo čalúnenie sódou, tak aby sa vytvorila tenká vrstva. Necháme pol hodiny pôsobiť a potom povysávame.
- Zrkadlá, sklenené výplne a okná po umytí jednoducho naleštíte ak zmiešate vodu a ocot v pomere 1:1, dáte do rozprašovača a po nastriekaní vyleštíte mäkkou handričkou.
- Chladničku zbavíte nepríjemného zápachu ak ju vyumývate roztokom horúcej vody a citróna v pomere 1:1.
- Kuchynská linka bude ako nová, ak na vrstvu sódy bikarbóny nastriekate ocot a potom zotriete.
- Z dreva a z dosiek na krájanie odstránite škvrny tak, že budete rozkrojeným citrónom a krúživými pohybmi čistit dosku. Ak je špina zažratá veľmi, použite drátenku.
Existuje ešte veľké množstvo spôsobov ako v domácnosti používať tieto lacné a bežne dostupné prírodné čistiace prostriedky. Verím že aj vy si niektoré z nich vyskúšate a zistíte, že je to naozaj jednoduché, ale najmä účinné čistenie. Nie malým benefitom takéhoto čistenia je aj to, že je pre životné prostredie neškodné a nijak ho nezaťažuje.
Prajem príjemné upratovanie, nie len to jarné.
S láskou pripravila Tina