ryža

Zoznámte sa s najpoužívanejšími druhmi ryže

 | 

93

 receptov

Čas prípravy: 

0

 min

Čas varenia: 

0

 min

Ingrediencie
Ingrediencie

Aj keď ryža nepatrí medzi slovenské potraviny, je u nás mimoriadne obľúbená kvôli svojej variabilite, schopnosti absorbovať chute a patrí medzi najmenej alergénne potraviny – dobre ju znášajú deti aj ľudia s tráviacimi ťažkosťami. Chystáte sa variť rizoto, nákyp alebo karí? Skôr ako sa vyberiete do obchodu na nákupy, mali by ste vedieť, ktorá ryža je pre váš recept najvhodnejšia. Vyberáme si ryžu podľa tvaru – guľatozrnnú, krátkozrnnú a dlhozrnnú, podľa obsahu škrobu a obsahu zdraviu prospešných látok .

Biela ryža

U nás najznámejšia a najpoužívanejšia ryža. Je bielená, zbavená vonkajších obalov. Hoci je o vlákninu táto ryža dosť ochudobnená stále je zdrojom bielkovín, sacharidov, vitamínov skupiny B, E a minerálov ako železo. Pre žalúdok je ľahšie stráviteľná ako celozrnná ryža. V obchodoch ju nájdete ako guľatú, dlhozrnnú a strednozrnnú.

Arborio

Guľatozrnná tyža, po uvarení navonok lepkavá, ale vo vnútri pevná.  Vďaka svojej konzistencii a schopnosti absorbovať chute sa najčastejšie používa na prípravu klasického krémového rizota.

ryža
Krémové rizoto s hubami a tymiánom
ryža
Rizoto s cviklou, vlašskými orechmi a gorgonzolou
ryža
Talianske rizoto primavera so špargľou

 

 

 

 

 

 

 

Carnaroli

Považuje se za kráľovnú talianskeho rizota. Podobne ako arborio dobre absorbuje vodu a pri varení sa uvoľňuje veľké množstvo škrobu.

Basmati

Dlhozrnná ryža, ktorá sa nelepí a na jej prípravu potrebujete naozaj krátky čas. Má úžasnú a nezameniteľnú vôňu a chuť, ktorú môžete použiť nielen v ázijských jedlách, ale aj namiesto klasickej ryže k našim jedlám. Pre jednoduchosť jej prípravy, nelepivosť  a nezameniteľnú chuť si ju určite obľúbite.

karí
Výborné thajské kuracie karí na zohriatie
karí
Rybacie karí s kokosovým mliekom
karí
Rýchla večera – zelené kuracie karí

 

 

 

 

 

 

 

Jazmínová ryža

Pripomína trochu Basmati, ale má jemnú kvetinovú vôňu a po uvarení sa lepí. Je obľúbená najmä v thajskej kuchyni a používa sa napríklad na prípravu nákypov, alebo k rôznym druhom mäsa.

Indiánska (divoká) ryža

S ryžou má podobný len výzor, ale sú to semienka vodnej trávy. Má výraznú orieškovú chuť a varí sa oveľa dlhšie ako biela ryža. Hodí sa ako príloha alebo do šalátov.

Natural (celozrnná)

Je to najhodnotnejšia ryža a určite by ste ju mali zaradiť do svojho jedálnička. Ryža natural je zbavená iba nejedlého obalu a je jednou z najzdravších surovín. Obsahuje esenciálne aminokyseliny, minerálne látky kálium, draslík a železo, z vitamínov najmä B a E. Nespôsobuje plynatosť a neobsahuje lepok, obsahuje niekoľkonásobne viac vlákniny ako klasická biela ryža a má nižší glykemický index. Ideálna je pri redukcii hmotnosti, pre vlasy, nechty, pleť a kosti.

Parboiled

Surová má žltkastú farbu ale po uvarení zbelie. Je to dlhozrnná, lúpaná a pomocou vysokotlakovej pary leštená ryža. Vďaka tejto technológii do zrna prenikajú vitamíny a minerály. Veľmi rýchlo sa uvarí, je sypká a nelepí sa. Je výbornou prílohou k mäsu.