Plasty sú veľmi praktická vec, o tom niet pochýb. Plasty majú ale aj veľa negatívnych dopadov na zdravie našej planéty. Aj o tom niet pochýb.
Len v roku 2016 sa vo svete vyrobilo 335 miliónov ton plastov, čo je 7 násobne viac, ako to bolo napríklad v polovici 70-tych rokov. Odhaduje sa, že ročne pribúda okolo 9 percent plastov oproti predchádzajúcemu roku.
Vedeli ste, že …
- Vyše tretinu z množstva vyrobených plastov predstavujú len obalové materiály.
- A až vyše 10 ton plastových obalov ročne skončí v moriach a oceánoch.
- PET fľaša potrebuje aspoň 450 rokov, aby sa pomocou UV žiarenia a vlnobitia začala rozkladať? A stále sa len bude rozkladať na plastové mikročastice.
- Igelitová taška potrebuje na rozklad 10-20 rokov.
- Jednorazové penové obaly na jedlo a nápoje potrebujú až 50 rokov na to, aby sa rozložili.
Tu platí jeden fascinujúci fakt – každý plast, ktorý zatiaľ človek vyrobil, ešte stále existuje v nejakej svojej podobe. To znamená, že ešte neuplynul dostatok času na to, aby sa prirodzene rozložil.
Dobrou správou pri tomto všetkom je, že každý z nás môže zmeniť svoj spôsob života a malými každodennými návykmi redukovať spotrebu plastov tam, kde ich vieme nahradiť niečím iným. Vedeli ste, že pri recyklovaní plastov sa spotrebuje o 88 percent menej energie, než pri výrobe úplne nových plastov?
Ako môže každý z nás prispieť k znižovaniu spotreby plastov? Stačí si svojiť týchto sedem jednoduchých zvykov:
1/ Nosievajte si na nákup svoju tašku, namiesto aby ste zakaždým kúpili igelitku. To isté platí napríklad aj o vrecúškach na ovocie a zeleninu či pečivo. Igelitová taška potrebuje na rozklad 10 až 20 rokov. Majte to na mysli, keď pôjdete najbližšie na nákup. Írsko bolo v Európe prvou krajinou, ktorá zaviedla poplatky za igelitové tašky. Od tohto počinu v roku 2002 sa im podarilo znížiť spotrebu plastových tašiek o 90 percent. Ich príklad postupne nasledovali aj ďalšie krajiny, vrátane Slovenska.
2/ Úplne sa vyhýbajte plastovým príborom a slamkám do nápojov. Ak sa chodievate stravovať do rýchlovývarovní, ktoré servírujú jedlo s plastovými príbormi, noste si svoj príbor. Odmietnite slamku do nápoja.
3/ Zadovážte si svoju nádobku na kávu alebo čaj, ktorý si kupujete so sebou. Vyhnete sa tak zbytočným obalom.
4/ Ak obedujete v reštaurácii a necháte si zabaliť zvyšky jedál, noste si vlastnú nádobu, do ktorej vám zvyšky zabalia, namiesto toho, aby ste zakaždým brali jednorazový plastový obal.
5/ Baľte svoju desiatu do papierových sáčkov namiesto plastových, resp. plastové znovu používajte.
6/ Noste si so sebou svoju vodu vo fľaši – prípadne baľte deťom do školy na desiatu svoju znovupoužiteľnú fľašu. PET fľaša má v tejto nepopulárnej súťaži prvenstvo, trvá jej až 450 rokov, kým sa začne rozkladať.
7/ Snažte sa kupovať čo najmenej potravín balených v plaste.
8/ Šírte toto posolstvo ďalej 😊.
Máte aj vy šikovný tip, ako znížiť množstvo spotrebovávaných plastov? Podeľte sa s nami.
Zdroj: Časopis Einfach hausgemacht