Strukoviny u nás zažívajú renesanciu. Čo je výborné, pretože strukoviny ako take sú veľmi dôležitým zdrojom bielkovín a sacharidov, ich pravidelná konzumácia nám upravuje krvný tlak a stráži hladinu cukru v krvi. Naši predkovia konzumovali strukoviny pravidelne, hlavne fazuľu a šošovicu, pripravovali z nich polievky a husté prívarky. Dodali potrebné živiny a energiu , keďže mäso bolo v minulosti vzácnosťou. Preto by sme ich aj my mali zaradiť strukoviny do nášho jedálnička aspoň 3x do týždňa. Jednou z možnosí je aj táto hrachová polievka.
Zelený suchý hrach je popri ostatných strukovinách tak trochu nedocenený. Je síce pravda, že jeho príprava vyžaduje čas (namáčanie a dlhšie varenie), ale ak napríklad použijeme na varenie tlakový hrniec, doba prípravy sa skráti na tretinu času. Táto hustá a výdatná polievka je výborný spôsob ako spotrebovať aj rôzne zvyšky – koreňovej zeleniny, či údenín. Polievka však bude výborná aj bez mäsa, alebo namiesto zeleného hrachu môžete použiť klasický žltý.
Hrachová polievka
- Hrach preberieme a namočíme do studenej vody aspoň na 12 hodín. Potom scedíme a prepláchneme čistou vodou.
- Na oleji orestujeme nadrobno nakrájanú cibuľu dozlata. Pridáme nakrájanú mrkvu, petržlen a zeler. Premiešame a tiež opečieme do zlata. Poprášime múkou a necháme chvíľú spolu opiecť.
- Zalejeme vodou a varíme asi hodin, alebo kým nie je hrach mäkký. Potom pridáme do polievky zemiaky nakrájané na kocky, osolíme, okoreníme, pridáme na kúsky nakrájanú klobásku a varíme ďalej, kým nie sú zemiaky mäkké. Na záver do polievky pretlačíme strúčik cesnaku a ochutíme majoránkou.
- Polievku na tanieri posypeme petržlenovou vňaťou a podávame s dobrým (najlepšie kváskovým) tmavým chlebom.