Rozvoňajme si trochu domácnosť. Napríklad tým, že si upečieme známy taliansky chlieb zvaný ciabatta. Nebojte sa ho, netreba ho miesiť, stačí len zopár surovín, ktoré máme určite všetci doma a potom, kým čakáme, kedy ciabatta vykysne, môžeme si k nej pripraviť nejaký fajnový šalátik plný vitamínov.
Domáca ciabatta bez miesenia
Dajte si čerstvý voňavý chlebík s chrumkavou kôrkou a doprajte si pocit pravého domova, kde je všetko pečené s láskou. Ciabatta v doslovnom preklade znamená papuče, jednak pre svoj tvar a jednak preto, že si každý môže podomácniť svoj chlebík a pridať si doň obľúbené semienka, sušené ovocie alebo olivy.
Postup
- Do veľkej misy preosejeme 2 hrnčeky hladkej múky, pridáme soľ, instantné droždie a zamiešame.
- Prilejeme olej a dva hrnčeky vody a varechou zamiešame tak, aby sa všetky ingrediencie prepojili. Vznikne nám lepkavá kaša – ale to je v poriadku.
- Misu prikryjeme potravinovou fóliou a necháme ju na teplom mieste, aby mohlo cesto dobre kysnúť.
- Čím dlhšie necháme cesto kysnúť, tým lepšia chuť výsledného pečiva. Buďme trpezliví a počkajme aspoň dve hodiny. Cesto si môžeme kľudne pripraviť a nechať ho kysnúť na noc a ráno z neho piecť.
- Vykysnuté cesto bude mať polotekutú konzistenciu a bude bublinkovať. Pracovnú dosku dobre posypeme múkou a nalejeme na ňu cesto. To opäť posypeme múkou.
- Sľúbili sme, že toto pečivo netreba miesiť, my ho však musíme vytvarovať. Cesto sa snažíme vyšúľať do podlhovastého bochníka. Horný a spodný okraj vždy zahýbame smerom do stredu a tam ho zatlačíme.
- Bochník položíme švom nadol na plech vystlaný papierom na pečenie.
- Povrch ešte posypeme múkou a pečieme vo vyhriatej rúre na 230 stupňoch asi 25 minút do zlatohneda.
- Necháme úplne vychladnúť, až potom rozkrojíme.