Koložvárska kapusta je klasika. V hojnosti si ju môžete dopriať s našou malou zdravšou, ale chutnou úpravou. Stačí vynechať klobásku, vybrať si chudšie bravčové mäso a namiesto ryže použiť pohánku. Pohánka je výborná alternatíva k ryži a priravuje sa podobne ako dusená ryža, stačí ju pár minút povariť a potom nechať dôjsť pod pokrievkou “v duchne”.
Koložvárska kapusta nemôže chýbať ani túto jeseň
- Najskôr si pripravíme mäso. Jednu cibuľu nadrobno nakrájanú podusíme do sklovita na oleji. Pridáme pretlačný cesnak. Keď je cibuľa mäkká, pridáme lyžičku sladkej papriky, mletú rascu a mleté mäso. Opekáme do zlata, osolíme, okoreníme a pridáme bobkový list. Podlejeme trochou vývaru a udusíme do mäkka, približne 30 minút.
- Na inej panvici necháme zosklovatieť druhú cibuľu. Kapustu opláchneme (ak treba) a nahrubo nakrájame nožom. K cibuli pridáme lyžičku papriky a kapustu. Ochutíme mletou rascou a podlejeme troškou vývaru. Zakryjeme a podusíme do mäkka, približne 20 minút.
- V osolenej vode predvaríme pohánku. Stačí 5 až 7 minút. Scedíme a necháme odkvapkať na sitku.
- Kyslú smotanu prešľaháme metličkou so sladkou smotanou a štipkou štipľavej mletej papriky.
- Hlboký pekáč (približne 25-35 cm) vymastíme masťou alebo olejom.
- Do pekáča postupne ukladáme:
- 1/3 kyslej kapusty
- ½ mäsa
- 1/3 kyslej kapusty
- ½ smotanovej zmesi
- Všetku pohánku
- Zvyšnú ½ mäsa
- Zvyšnú 1/3 kapusty
- Zvyšnú ½ smotany
Povrch uhladíme a pečieme približne 30 až 40 minút pri 180 °C, kým nie je povrch do zlata.
- Necháme mierne vychladnúť a podávame.
- Pohánka možno nebude držať jedlo až tak pokope ako ryža, ale chuťovo je vynikajúca!
- Tip: Z Pohánky môžete pripraviť nie len koložvársku kapustu, ale napríklad aj falošnú jaternicovú kašu. Pohánka je tiež výbornou zavárkou do polievok a pretože je prirodzene bezlepková, môžu si ju dopriať aj ľudia s intoleranciou na glutén.
- Pohánka obsahuje rutín, ktorý sa vo veľkej miere podieľa na zvyšovaní pružnosti ciev. Konzumácia pohánky posilňuje imunitu a má priaznivý vplyv na srdce, pečeň, cievy a tráviace orgány. Je bohatá na vlákninu, minerálne látky (hlavne horčík, zinok, železo, vápnik, fosfor, draslík) a vitamíny (B1, B2, E, C, rutín – vitamín P).