Palacinky – recept vhodný najmú na zimu. Palacinky sú evergreenom a celkom iste na ne dostaneme chuť my, či naše deti po celý rok. Teraz v zime však prídu teplé sladké palacinky obzvlášť vhod. A zimným príchutiam ako škorica, med, či domáci lekvár sa medze nekladú. Poriadna dávka roztopenej horúcej čokolády na palacinky tiež naplní teplom a energiou nejedno dieťa, či dospelého. Zimné, neskoré víkendové vstávanie a palacinky v šľahačkovom snehovom záveji s “kakavkom” sú proste Winter Classic.
Existuje niekoľko klasických, ale aj alternatívnych receptov na palacinky. Stretneme sa so sladkými, slanými, bezlepkovými, či bezlaktózovými verziami. Tie najslávnejšie však nie sú so šľahačkou a čokoládou, ale francúzske flambované “Crépes Suzette”. Podávajú sa vykúpané v božskej horúcej omáčke z masla, cukru, pomarančovej šťavy a kôry a v troške Grand Marnier, či Cointreau a efektne flambované. Zhodnú sa na tom aj tie najklasickejšie francúzske kuchárske knihy od Escoffiera, Julie Child, alebo legendárnej Larousse Gastromique.
Dostali ste chuť? Poďme teda na recepty 🙂 Ak už svoj recept máte, pozrite si naše tipy. Klasická palacinka je múčnik z liateho cesta z múky, mlieka, vajec, trochy cukru a štipky soli. V Kanade a USA sa podávajú lákavé palacinky či lievance s javorovým sirupom.
Palacinky – recept overený časom
- 500 ml mlieka
- 2 vajcia
- 200 g hladkej múky
- štipka soli
- 2 až 3 PL roztopeného masla, alebo rastlinného oleja
- podľa chuti obyčajný alebo vanilkový cukor
- olej a panvica na prípravu
Premiešajte suché ingrediencie. Vyšľahajte mlieko s vajíčkami a pridajte múčnu zmes. Poriadne znovu prešľahajte. Nechajte postáť 30 min, ideálne v chlade. Cesto zhustne.
V zime sa do cesta veľmi hodí aj škorica, či perníkové korenie. My sme vyskúšali (viď foto) aj prehrievacie korenie krásnej žltej farby – kurkumu. Existujú aj hotové zmesi na “Zlaté” kurkumové mlieko, ktoré okrem kurkumy obsahujú aj vanilku, štipku korenia, klinčeky alebo čili. Lyžička takejto zmesi sa do palaciniek v zime tiež veľmi hodí. Naše palacinky sú s pomarančovým lekvárom, alebo čerstvými pomarančmi.
Palacinky bez lepku a laktózy
Ak si chcete dopriať ľahšiu, zdravšiu verziu, alebo zo zdravotných dôvodov potrebujete vynechať lepok či laktózu, ide to veľmi dobre aj takto:
- 2 farmárske vajcia, alebo vajcia z podstielkového chovu
- 3 až 4 PL ryžovej múky (môžete alternovať pohánkovou múkou, či bezlepkovou zmesou)
- 300 ml mandľového alebo kokosového mlieka
- 2 PL kokosového cukru (môžete vynechať aj úplne)
- štipka soli
- kokosový olej na smaženie
Ďalšia alternatívna je so studenou perlivou vodou namiesto mlieka. Múka môže byť aj ovsená. Alebo kombinácia múky a jemne mletých vločiek. Tieto verzie, rovnako ako bezlepková, sa o niečo horšie obracajú. Ale ide to! Pre začiatok môžete skúsiť menší priemer panvice a teda aj palacinky.
Olej, či už kokosový alebo bežný sa na panvicu len rozotrie štetkou, či servítkou. Nenalievajte ho veľa. Prvá palacinka sa niekedy nepodarí. Nevzdávajte sa vylepšujte svoju receptúru, záleží aj od panvice, akú používate. Keď nájdete svoj základný dobrý recept na cesto a pomer ingrediencií, môžete začať s pridávaním škorice, pomarančovej kôry, vanilky, kakaa a pod. Ak máte ešte aj iný svoj zlepšovák, napíšte nám.
Tip: recept na zdravšie palacinkové cesto
A ešte recept na už spomínané crépes
Hotové palacinky preložíme dvakrát na polovičku. 4 zložené palacinky dáme do väčšej hlbšej panvice, v ktorej sme rozpustili veľa masla, cukor, šťavu a kôru z pomaranča a 2 PL pomarančového likéru, koňaku či brandy. Poriadne spolu prehrejeme a podávame. Recept pre odvážnych či skúsených: ešte na panvici pokvapkáme znovu koňakom (1 PL) a opatrne dlhou zápalkou zapálime. Podávame hneď ako oheň zhasne.
Krásne palacinkovanie 🙂
Foto: autor, dreamstime.com