Zapekaný baklažán je výborné bezmäsité jedlo, inšpirované tureckým plneným baklažánom. V tomto recepte spotrebujete úrodu letnej zeleniny, paprík, paradajok aj cukiet. Ako prílohu vyskúšajte tentokrát pšeničný bulgur.
Zapekaný baklažán – skvelá letná pochúťka
Bulgur je populárny hlavne v Stredomorí, Turecku, severnej Afrike a krajinách stredého východu. Postupne sa udomácňuje aj v našich zemepisných šírkach, čo je dobre, pretože jet o výborná potravina, na prípravu podobná ryži, i keď chuť je odlišná. Príprava bulguru je skutočne veľmi jednoduchá a rýchla, preto ho ocenia všetky zaneprázdnené ženy, ktoré potrebujú navariť za pár minút.
- Rúru zohrejeme na 200 °C.
- Baklažány umyjeme, na niekoľkých miestach prepichneme nožom a vložíme do hlbšieho pekáča. Pečieme do mäkka, podľa veľkosti baklažánov to môže trvať hodinu, až hodinu a pol.
- Medzitým si pripravíme náplň: Cibuľu nakrájame na tenké plátky, paradajky ošúpeme a nakrájame na kocky, papriku na pásiky. Cesnak nasekáme nadrobno. Cuketu rozpolíme, vydlabeme semienka a zvyšok nakrájame na plátky.
- Na olivovom oleji speníme cibuľu, pridáme cesnak, a papriku. Spolu opekáme 5-10 minút. Pridáme cuketu a potom paradajky. Posolíme, okoreníme a ochutíme sušeným oregánom. Podlejeme troškou vody a dusíme asi 10 minút, kým sa neodparí tekutina. Odstavíme.
- Upečený baklažán skontrolujeme, mal by byť úplne mäkký, až sa takmer rozpadať. Vyberieme, stred nakrojíme a roztvoríme. Na sitku necháme odkvapkať prebytočnú tekutinu. Potom baklažány vrátime na plech a naplníme paradajkovovu zmesou. Dáme zapiecť ešte na 10 minút.
- Baklažány necháme mierne vychladnúť a medzitým si pripravíme bulgur.Na dvoch lyžiciach olivového oleja opečieme bulgur /nepremývame/ do zlata – získa výbornú orieškovú chuť. Zalejeme dvojnásobným množstvom vody a pridáme kocku bujónu. Privedieme k varu, stiahneme na minimum a varíme až kým bulgur nevstrebe všetku tekutinu. Odstavíme ale necháme ešte dôjsť pod pokrievkou.
- Uhorku nastrúhame nahrubo, osolíme okoreníme, pridáme pretlačený strúčik cesnaku, jogurt, lyžicu olivového oleja a nasekanú čerstvú mätu. Premiešame a necháme chvíľu odstáť v chladničke.
- Baklažán naservírujeme na tanier spolu s bulgurom, posypeme sekanou petržlenovou vňaťou a podávame k nemu uhorkový šalát.
Bulgur
Základom bulguru je pšeničné zrno a jet o vlastne predvarená nalámaná celozrná pšenica. Chuťovo pripomína niečo medzi pšenicou a orieškami. Podľa toho, ako sa pri spracovaní láme, sú u nás známe tri druhy bulguru: jemne mletý (podobý kuskusu, stačí ho zapariť viracou vodou a je pripravený k použitiu, napr. do šalátov), stredne hrubý (výborný ako príloha, alebo si z neho môžte uvariť mliečnu kašu), a nahrubo mletý (ten je výborný ako príloha, varí sa podobne ako ryža).
Keďže je bulgur chuťovo neutrálny, dá sa použiť aj nasladko, napr. je z neho výborná raňajková kaša.