Príkrmy podávame deťom, ktoré už s nami zdieľajú stôl, aj keď len z detskej sedačky. Rodinné jedlo má aj inú ako nutričnú hodnotu. Členovia rodiny, či priatelia zdieľajú nielen jedlo, ale aj slová.
Tipy na príkrmy
Prezradíme vám pár tipov, ako zdieľať jedlo s deťmi a čo variť, aby to bolo akceptovateľné pre malé dieťa, ale i pre dospelého. Dieťa môžeme viesť cestou zdravej stravy a zároveň môžeme zlepšiť a ozdraviť vlastné, či rodinné stravovacie návyky. Tu je teda niekoľko tipov na spoločnú večeru. Vždy použijeme ten istý základ, aký má príkrm, či jedlo pre dieťa. Jedlo má tak pre všetkých rovnakú farbu a konzistenciu a môžeme ho podávať v rovnakom čase. Dospelí si jedlo ochutia výraznejšie a pikantnejšie ako deti. Konkrétne pri koreňovej zelenine ako mrkva, paštrnák, petržlen, či batát budeme prekvapení vyladenosťou chutí.
1. Paštrnákovo zemiakový príkrm / Paštrnákovo zemiakový krém s limetovou šťavou a pažítkou
- 4 paštrnáky / petržleny
- 2 zemiaky
- 1 menšia cibuľa
- soľ a čierne korenie
- 1 limeta (môže byť aj citrón)
- petržlenová vňať alebo koriander na podávanie
Na oleji podusíme cibuľu. Pridáme ošúpaný a nakrájaný paštrnák či petržlen. Pridáme zemiaky, soľ a čierne korenie. Premiešame. Podlejeme vodou a dusíme cca 10 až 15 min. Keď je zelenina mäkká, môžeme pridať ovsenú, či ryžovú smotanu. Ak už podávame deťom kravské mlieko, pridáme smotanu, prevaríme a rozmixujeme tyčovým mixérom do hladka. Dospelým ochutíme limetovou alebo citrónovou šťavou a na drobno nakrájanými bylinkami ako pažítka, petržlen, či koriander.
2. Paradajkovo mrkvová omáčka a cestoviny / Ako salsa s cesnakom a bazalkou
- 2 PL olivový olej
- 1 cibuľa
- 8 veľkých zrelých paradajok
- 1 mrkva
- soľ, cesnak, bazalka
Cibuľu nakrájame na jemno a dáme ju dusiť na olivový olej. Pridáme nakrájané paradajky a ošúpanú nakrájanú mrkvu, ktorá salsu prirodzene osladí. Keď je zmes mäkká, rozmixujeme na jemno a dáme vychladiť. Dospelým jemne dosolíme a ochutíme štedro cesnakom a bazalkou.
3. Hokaido s červenou šošovicou / Indický Dhal
- cca 100 g červenej šošovice
- 1 cibuľa
- ½ menšej hokaido či inej tekvice
- 1 plechovka alebo iné balenie (cca 2 dcl) kokosového mlieka / môže byť i bez alebo s lyžičkou bieleho jogurtu do každej porcie
- kurkuma, rímsky kmín, čerstvý koriander
Cibuľu nakrájame na drobno a podusíme na oleji, pridáme nakrájanú umytú tekvicu hokaido a červenú šošovicu. Pridáme kurkumu a rascu a podlievame vodou a podusíme do mäkka. Rozmixujeme. Do dospelej verzie pridáme kokosové mlieko a prevaríme spolu, pridáme ešte rímsky kmín a čerstvý koriander. Podávame s ryžou.
4. Mrkvový príkrm / Mrkvový dip s kurkumou a čili a limetou posypaný sézamom
- 2 mrkvy
- 1 ČL kvalitného slnečnicového alebo repkového oleja v BIO kvalite
- pár zrniečok rasce alebo feniklu (podľa chuti, účinok je rovnaký, proti nafukovaniu)
Mrkvu ošúpeme, umyjeme a nakrájame na menšie kúsky a varíme úplne na slabom ohni kým nie je mäkká. Do hrnca pridáme niekoľko zrniečok rasce alebo feniklu. Keď je mrkva mäkká, pridáme olej a rozmixujeme tyčovým mixérom. Dospelým pridáme veľa limetovej šťavy, kurkumy a trošku čili. Posypeme koriandrom a sézamom. Chutí skvelo teplé i studené.
5. Sezónne ovocné pyré s vanilkou
Umyté a nakrájané sezónne ovocie (jahody, marhule, broskyne, jablká, hrušky, lesné ovocie) necháme krátko prejsť slabým varom a rozmixujeme. Podávame vlažné. Dospelým ochucujeme pravou vanilkou, alebo vanilkovým cukrom.
Jablkové a hruškové pyré ochucujeme škoricou.
6. Pravý domáci špaldový piškót
- 250 g špaldová múka hladká
- 1 ČL vinný kameň
- 2 vajcia
- 3 PL med
- cca 0,5 dcl slnečnicového alebo iného kvalitného oleja
- 1 PL vlažná voda
(alebo podľa obľúbeného receptu na “piškót”)
Vajíčko vyšľaháme s medom, pridáme olej a do vyšľahanej zmesy pridáme múku premiešanú s vinným kameňom. Cesto vylejeme na papierom na pečenie vyložený malý plech, alebo ho lyžičkou nadávkujeme do malých papierových košíčkov. Pečieme cca 25 – 30 na plechu alebo 20 min košíčky na 180 C.
Podávame s detskou výživou, mrazeným smoothie alebo so zmrzlinou 🙂