Fašiangy a sv. Valentín – zdanlivo dva sviatky, ktoré spolu nesúvisia, ale nemusí to tak byť. Fašiangy známe tiež ako „masopustne“ sviatky trvajú od troch kráľov do Škaredej stredy. Tento rok nám záver fašiangov vychádza na 14. februára, a tak môžete tieto dve udalosti osláviť v jednom.
Kde je pôvod fašiangov, osláv, uprostred zimy?
Svoje korene majú už v pohanských časoch, ale tradícia fašiangov u nás pevne zakorenila s príchodom kresťanstva. Ľudia si v tomto prechodovom období medzi zimou a pomaly prichádzajúcou jarou, dopriali oslavy a tancovačky. Pretože vedeli, že im jar opäť prinesie začiatok obdobia tvrdých prác, tak si chceli ešte dopriať trochu radovánok.
Fašiangy boli spojené najmä s jedením mäsa. Práve v tomto období sa často organizovali zabíjačky. Hlavne posledné tri dni fašiangov sú vyplnené zábavami, nadmerným pitím alkoholu a jedením. Posledný štvrtok pred koncom fašiangov sa v minulosti nazýval aj tučný štvrtok, a preto sa jedlo nielen mäso ale aj iné mastné jedlá, ako napríklad šišky, slanina či mastná praženica. Každý sa snažil dosýta najesť, napiť a zabaviť sa. Najveselšie obdobie roka striedalo 40- dní pôstu. Ukončili sa všetky zábavy a život sa vrátil opäť na rok do starých koľají. Na poslednej fašiangovej zábave sa predvádzalo symbolické pochovávanie basy, čo je ľudová hra parodizujúca skutočný pohreb. Základným motívom tejto hry je zákaz zábav počas nasledujúceho obdobia pôstu.
Dnes sa v tomto období usporiadavajú plesy, zábavy, tancovačky a na dedinách aj tradičné sprievody masiek, ktoré mali slúžiť na zahnanie a zastrašenie zimy. Dnes už masky majú často prívetivejšiu podobu ako napríklad v Benátkach, kde sú masky nádherné a tajomné, plné elegancie a krásy.
Plný lásky je ďalší sviatok, ktorý sa oslavuje v tomto období. Je to sviatok sv. Valentína. Svätec podľa ktorého sa sviatok oslavuje je symbolom partnerskej lásky. História sviatku siaha do ranného stredoveku a sviatok sa tradoval aj u nás. Ešte v medzivojnovom období bolo bežné dostať od milujúcej osoby krásny pozdrav – Valentínku. Potom prišlo obdobie, keď sviatok u nás nič a nikto nepripomínal, a až po „Nežnej revolúcii“ sa k nám tento sviatok vrátil, či už chceme alebo nie.
A čo tak osláviť fašiangy a sviatok zamilovaných spoločne?
Kľudne skombinujte masky a Valentínske srdiečka – vytvorte si svoju valentínsko-fašiangovú oslavu. Ples býva veľkolepou spoločenskou udalosťou a takouto príjemnou udalosťou môže byť aj doma, s láskou pripravená oslava pre najbližších alebo priateľov.
Pripravte si masky a upečte niečo čo máte všetci radi. Ozdobte koláčiky trochu netradične, napríklad srdiečkami a získate tak krásny valentínsky dezert. Alebo pripravte tradičné šišky a stôl prestrite s fašiangovou tematikou, použite masky, trblietky a ozdôbky s nádychom karnevalu.
Užite si Fašiangy aj Valentína, či ich už oslavujte alebo nie. Verím ale, že čas strávený s najbližšími je tá najkrajšia oslava. Možno vám to uľahčí čakanie na jar a spomienka na oslavu zlepší náladu.
S láskou pripravila Tina