Už čoskoro príde Mikuláš. Dobrým deťom nosí sladkosti, a tým divokejším, sem tam aj nejaké to uhlie. Druhý deň po Mikulášovi deti prestáva trápiť, čo bude na večeru a vplyvom rýchleho prílivu sladkej energie väčšina doháňa, čo niekoľko dní pred jeho príchodom držali na uzde.
Tešíme sa s deťmi, veď je to také predvianočné sladké šialenstvo. Ale niekedy si naozaj hovoríme, či by sa to nedalo inak, alebo aspoň trochu inak. Odpoveď je jasná. Všetko sa dá. Sladké sa dá nahradiť zdravším. Môže sa to podariť dokonca tak skvele, že vaše deti si budú samé pýtať zdravé maškrty.
Takže ako môžete deti naučiť zdravo maškrtiť? Hneď na začiatku je treba povedať dôležitú informáciu. Nenechajte sa odradiť. Z vlastnej skúsenosti viem, že deti často jedlo ani neochutnajú a už si k jedlu vytvárajú odmietavý postoj. Je to len na vás, nenechajte sa odradiť. Vytrvalo ponúkajte nové dobroty, nerobte krok späť a nevracajte sa k starým zvykom.
Ovocie a zelenina – čerstvé i sušené
Každému chutí niečo iné, ak vaše deti ale spadajú do kategórie nejem ovocie, skúste to s ovocím sušeným. Mám tiež skvelý objav, ktorým je sušené lisované ovocie v podobe rolky. Pokiaľ ale vaše deti holdujú ovociu, môžete ho deťom naservírovať aj trochu inak, skúste napríklad zapojiť fantáziu a urobiť im ovocné špízy alebo jednohubky.
Nebojte sa, ak vaše deti odmietajú nakrájanú šalátovú uhorku, ešte nie je všetko stratené. Už ste vyskúšali sušené zeleninové chipsy? Som si istá, že po ochutnaní si ich obľúbite aj vy.
Orechy a semienka
U menších detí s ochutnaním orechov samozrejme ešte počkáme ale u škôlkarov sme si už takmer istí, či orechy môžu. Obľúbené sú určite kešu orechy, vlašské orechy, slnečnicové semienka, tekvicové semienka a iné. Samozrejme budeme uprednostňovať tie nesolené.
Pečené sladkosti
Sušienky môžu byť takzvaná poistka na horšie časy. Samozrejme s pomocou celozrnných múk a obmeny sladidiel. Upečte si ich do zásoby. V tesniacej nádobe vám vydržia týždeň a väčší prebytok môžete dokonca zamraziť a vytiahnuť v nedeľu ráno, ešte než sa všetci budete spoločne pozerať na film.
Nepečené sladkosti
Už ste počuli o proteínových nepečených guľkách? Samozrejme nebudete používať proteín pre športovcov, ale jednoducho v miske zmiešate: 1 hrnček ovsených vločiek, ½ hrnček arašidového masla, ½ hrnček mletých ľanových semienok, ½ hrnčeka čokoládových kúskov, 1/3 hrnčeka medu, 1 lyžička vanilkového extraktu. Cesto necháme v chladničke 30 minút odpočinúť a potom z nich tvoríme malé guličky.
Ak sa vám aj teraz v zime cnie po zmrzline, môžete si vďaka nej vášmu telu dodať trochu vitamínov. Základom je mrazený banán. Ak si všimnete, že banány u vás doma začínajú byť až moc zrelé, neváhajte a dajte ho v nádobe do mrazničky. Druhý deň do mixéra na smoothie hoďte mrazený banán, 2 lyžičky pravého kakaa a máličko rastlinného mlieka. Vznikne vám úžasná kašovitá zmrzlina, ktorú môžete neustále podľa chuti obmieňať. Či už pridaním iného ovocia, alebo orechov, chia semienok alebo škorice, či vanilkové esencie.
Foto: receptykulinarium.sk, dreamstime.com