Tradičný veľkonočný baranček by nemal chýbať na žiadnom veľkonočnom stole. Okrem toho, že samotný baranček je symbolom veľkonočných sviatkov, ten náš poslúži nielen ako dekorácia, ale aj ako koláčik ku káve. Upečte si aj vy na Veľkú noc tento milý koláčik, s vanilkovo citrónovou chuťou.
Tradičný veľkonočný baranček
Táto dávka vystačí na menšiu formu s objemom asi 1 liter.
Postup
- V mise si vyšľaháme do krémova práškový cukor a zmäknuté maslo. Pridáme žĺtky a vanilkový cukor a poriadne premiešame.
- Polohrubú múku zmiešame s kypriacim práškom a preosejeme ju na vajíčkovú zmes. Pomocou mixéra dobre premiešame.
- Vznikne nám suchšie drobivé cesto, do ktorého prilejeme deci a pol vlažého alebo teplého mlieka (nie studeného) a rozmiešame do krémova. Primiešame citrónovú kôru.
- Napokon do cesta gumenou varechou vmiešame do tuha vyšľahané vaječné bielky.
- Formu na veľkonočného barančeka vytrieme maslom alebo tukom a vysypeme polohrubou múkou (alebo napríklad strúhankou alebo strúhaným kokosom).
- Cesto nalejeme do formy a pečieme v rozohriatej rúre na 180 stupňoch.. Dĺžka pečenia závisí od veľkosti formy, baranček sa však bude piecť minimálne 35 minút. Odporúčame špajlou odskúšať, či je barenček prepečený aj vo vnútri. Ak špajla zapichnutá do cesta výjde von čistá a suchá, cesto je prepečené. Ak na nej ostane cesto, predĺžte čas pečenia o ďalších 5-10 minút.
- Upečeného barančeka necháme asi 20 minút chladnúť vo forme, potom formu opatrne odstránime a koláč necháme do úplného vychladnutia na mriežke. Počas pečenia sa môže stať, že cesto sa nadvihne nad úroveň formy. Prečnievajúci koláč odporúčame zarovnať nožom, aby mohol baranček pekne stáť na podložke.
- Pred podávaním posypeme práškovým cukrom (môžeme aj dozdobiť vyšľahanou šľahačkou).