Pravdepodobne to nečítate prvý krát. Pravdepodobne s tým väčšina z vás i súhlasí. Čo to ale znamená, variť a jesť sezónne, konkrétne v obchode a doma v kuchyni? Znamená to, že obsah nášho nákupného košíka a tiež chladničky, či hrnca by nemal byť na jeseň, v zime, na jar a v lete rovnaký.
“A nebude to nuda?”, pýtajú sa mnohí. Čo máme teda variť na jeseň, keď pomaly končí letná hojnosť? A čo dokonca v zime, keď máme pocit, že čerstvé už nie je vôbec nič?
Jeseň
Tak poďme konkrétne. Začína krásna jeseň a my môžeme vystavať nádherné dezerty z hrozna, černíc, brusníc, hrušiek, jabĺk, sliviek, maku, orieškov, gaštanov a pod. Tiež máme k dispozícii rôznofarebnú mrkvu, cviklu, petržlen, zemiaky, niekoľko druhov tekvíc, bielu či červenú kapustu, gaštany, orechy, semiačka slnečnice a tekvice, ale aj hríby. To sú suroviny na krásny gastronomický zážitok. A čo by sme ponúkli zahraničnej návšteve, ak by sme chceli ukázať sezónnu a lokálnu pochúťku? Napríklad divinové ragú alebo guláš s pečenou a pasírovanou koreňovou zeleninou ochutenou brusnicami. Alebo hovädzie či bravčové mäso s restovanými zemiakmi a pečenými jablkami a gaštanmi, to je luxusná príloha k teplému jesennému jedlu. O chvíľu prídu na rad aj pečené kačky a husy s dusenou kapustou.
Zima
V zime môžeme využívať aj mrazenú letnú zeleninu a ovocie, ktoré je v dobrej kvalite dostupné aj obchode. Kto vie sám, môže ešte teraz zavariť pečený slivkový džem, či slivkový kompót a podávať ho v zime zohriaty so škoricou. Nemôžeme obísť ani dobre známe recepty zo zemiakov, nakladanej kyslej kapusty a slaninky. Alebo strapačky s kyslou kapustou. Tie slovenské obľúbené bryndzové si doprajme radšej s bryndzou májovou v máji 🙂 Základ stravy v surových šalátoch a surovej zelenine by sme mali mať skôr v lete, kedy naše telo potrebuje schladiť, čo nám dokáže poskytnúť práve zelenina, ktorá v sebe prirodzene obsahuje veľa vody.
Keď si pozrieme menu najslávnejšej reštaurácie NOMA v Dánsku, zistíme že je založené na domácich a sezónnych potravinách. A vôbec nie je založené na bohatej ponuke. Svetoznámi šéfkuchári dnes tiež prijímajú túto “sezónnu” výzvu a dokážu ju pretvoriť na výhodu. Ich receptúry ponúkajú návody ako navariť, nasýtiť rodinu a pohostiť priateľov z menej bohatej ponuky jesenných a zimných plodín a uskladniteľných surovín. V lete je všetko čerstvé, šťavnaté, farebné a svieže chute sú nám k dispozícii ihneď. Na jeseň a v zime potrebujeme chute, vône a farby z plodín znovu získať teplom, varením či pečením.
Naše tipy na jesenné jedlá
» Špízy s tmavým hydinovým mäsom, farebnou mrkvou, paštrnákom a batátom a sušenými bylinkami
» Nechladený šalát zo šošovice, pečenej tekvice a napríklad rukoly a avokáda
» Pečená koreňová zelenina s hrubou soľou a bylinkami
» Teplý čokoládový puding alebo krém s redukovanými mrazenými malinami
» Guľky z gaštanového pyré obalené v teplej čokoláde
» Pečené jablká a hrušky na masle so škoricou a medom posypané orechmi
Pečené jablká a / alebo hrušky
Tento recept je veľmi jednoduchý, prehrievajúci, voňavý, tradičný a obľúbený zároveň.
» Jablká a hrušky ošúpeme a prepolíme, alebo naštvrtíme a dáme na chvíľu pod gril do rúry.
» Po cca 10 minútach vyberieme a pokladieme na ne plátky masla. Posypeme mletými orechmi, alebo makom a prelejeme medom, alebo javorovým sirupom. Môžete pridať aj trochu nastrúhanej horkej čokolády.
» Keď sa ponáhľam a nemám čas predhrievať gril v rúre, orestujem ovocie na panvici a ďalej postupujem rovnako.
Foto prezentačné: dreamstime.com