Ako zvládnuť vianočné pečenie na jednotku? Vyhnite sa týmto siedmym častným chybám a napečte na tieto Vianoce ako cukrársky majster. V 1. časti sme sa venovali surovinám, poradiu prísad a spracovaniu cesta.
V druhej časti si povieme ďalšie rady, vďaka ktorým budete piecť lepšie, ako ste si mysleli 🙂
Aby bolo pečenie jednoduchšie II.
4. KYPRIDLÁ
Drvivá väčšina koláčov by bez správneho kypridla nefungovala. Kypriaci prášok je asi najbežnejším kypridlom vhodným do väčšiny koláčov. Aktivuje sa dvakrát, raz pri príprave cesta, keď príde do kontaktu s tekutou prísadou, druhýkrát v teple počas pečenia. Sóda bikarbóna, na rozdiel od kypriaceho prášku, funguje najlepšie v receptoch obsahujúcich kyslú zložku, ako napríklad acidofilné mlieko, citrónovú šťavu, čokoládu alebo med. Okrem týchto dvoch ešte existujú ďalšie kypridlá ako prášok z vínneho kameňa (najpodobnejší klasickému kypriacemu prášku, častokrát používaný ako bezlepkový variant, nakoľko niektoré kypriace prášky obsahujú múku ako nositeľa aktívnej látky) alebo salajka (ktorá sa odporúča používať len v tenkých cestách alebo keksíkoch, pretože pri aktivácii sa z nej okrem iného uvoľnuje amoniak a zanecháva nepríjemný zápach, ktorý by pri väčších koláčoch bol rušivý).
Pravidlo číslo 4. znie, používajme odporúčané kypridlo a v správnom množstve. Priveľa kypridiel ovplyvní chuť a koláč neprimerane narastie a potom spľasne, primálo kypridiel alebo kypridlo po záruke nebude mať žiaden efekt. Úlohou kypridiel je totiž udržiavať a zväčšovať bublinky vzduchu, ktoré sme do koláča dostali miesením a šľahaním.
5. TECHNICKÉ CHYBY – alebo bežné prešľapy
Takto odborne sme nazvali prešľapy typu – zabudli sme vymastiť a vysypať bábovkovú formu, alebo sme nemali papier na pečenie a tak sme usúdili, že ho ani nebude treba. Použiť správny tvar a veľkosť formy, papier na pečenie alebo nezabudnúť na ošetrenie formy pred pečením sú tiež dôležité momenty pri pečení. O papieri alebo nevymastenej forme sa netreba viac rozpisovať, pripomenieme však, čo sa môže stať, ak použijeme iný tvar a veľkosť formy, ako diktuje recept. Pri väčšej forme ako odporúčané sa cesto viac rozleje a je nižšie. Stačí ho teda piecť kratšie, inak hrozí pripálenie alebo vysušenie. Ak použijeme menšiu formu, koláč bude vyšší a bude potrebovať viac času na dôkladné prepečenie. Preto odporúčame znížiť teplotu a predĺžiť čas pečenia.
Ak nechceme, aby sa koláč prilepil na formu, nezabúdajme na papier na pečenie alebo vytrieť formu tukom a vysypať múkou a pri zmene formy na pečenie upravme primerane teplotu a dĺžku pečenia.
6. TEPLOTA PEČENIA
Najuniverzálnejšia teplota na pečenie je 180 stupňov. Pri tejto teplote bezpečne upečiete bábovku, koláče na plech ale aj keksíky. Ak však idete piecť kysnuté, nebojte sa zvýšiť teplotu na 200, pri chlebe až na 250 stupňov. Naopak, koláče ako torty, cheescaky a pod. pečieme pri 160 stupňoch a dlšie, aby nám na povrchu od vysokej teploty nepraskli. Koláče z bielok a cukru, makrónky a podobne sušíme pri nízkych teplotách, priemerne na 120 stupňoch. Bez ohľadu na to, akú teplotu váš recept stanovuje, určite si vopred dobre rozohrejte rúru, koláč vkladáme až do dobre rozohriatej rúry.
Jednoducho povedané, rúru dobre rozohrejeme a dodržíme teplotu pečenia.
7. OTVÁRANIE DVIEROK NA RÚRE
Pokiaľ to samotný recept nevyžaduje, je lepšie byť trpezlivý a dvierka na rúre počas pečenia neotvárať. Aspoň prvých 15 minút nie. Otvorenie dvierok vypustí von teplotu a pri jej klesnutí môže koláč padnúť a ostať „ubitý“. Je to niekedy ťažké, pretože sme nedočkaví a myslíme si, že dôkladnou kontrolou bude koláč lepší, pravda je však niekde inde. Trpezlivosť ruže a kvalitné koláče prináša.
Neotvárame teda rúru aspoň prvých 15 minút pečenia, ideálne až na konci pečenia.
Prajeme Vám príjemné, voňave a bezproblémové pečenie 🙂
(inšpirované blogom Zucker Zimt und Liebe)