Z fádnych placiek oči priťahujúca delikatesa. Presne také sú cuketové placky s bryndzou. Farebné a ľahké, s rýdzo slovenskou chuťou slaninky a bryndze. Pozrite si videorecept na ich ľahšiu prípravu.
Farebné cuketové placky s bryndzou a slaninkou
Neviete, čo by ste si dali, ale máte chuť si zahryznúť? Chrumkajte cuketové placky s ľahučkou bryndzou. Keďže vieme, že placky zvyknú záhadne miznúť, už počas varenia, skúste počkať a natrite si ich bryndzou a posypte slaninkou, nech je táto delikatesa taká, ako má byť.
- Farebné cukety rozkrojíme, odstránime semienka a nastrúhame nahrubo.
- Vložíme do cedníka, osolíme a necháme 10 minút postáť.
- Vyžmýkanú cuketu vložíme do misky, pridáme nakrájanú jarnú cibuľku a bylinky, soľ, čierne korenie.
- Potom pridáme do zmesi sušenú mätu, rozmiešané vajíčka a poriadne všetko spolu premiešame.
- Pridáme hladkú múku a cesnak. Opäť premiešame.
- Rozohrejeme olej a lyžicou tvarujeme menšie placky. Smažíme z každej strany do zlata.
- V menšom hrnci na oleji osmažíme slaninku a medzitým v miske zmiešame bryndzu s kyslou smotanou.
- Na hotové placky bryndzovú zmes rozotrieme lyžicou, navrch uložíme slaninku, posypeme pažítkou a podávame.
Cuketové placky si viete pripraviť aj ako bezmäsité jedlo, jednoducho si na ne namiesto slaninky nasypete pažítku, alebo jarnú cibuľku a chutia rovnako skvele.
Placky z cukety ako príloha?
Chrumkavé placky z cukety môžete podávať ako hlavné jedlo, ale sú taktiež chutnou a veľa krát i zdravšou prílohou ako chlieb alebo knedľa s bielej múky. Veľmi dobre sa hodí k rôznym prívarkom, ako je zemiakový prívarok, kelový prívarok, taktiež šošovicový alebo omáčky ako kôprová či paradajková omáčka. Praktickosť tejto pochúťky spočíva aj v tom, že jej skladovanie mrazením nie je žiaden problém. Po vybratí z mrazničky ich môžete dať rovno krátko zapiecť do teplovzdušnej pece alebo fritézy a budú opäť chrumkavé, ako predtým 🙂
Inak bryndza patrí medzi základné probiotické potraviny a jej konzumácia najmä v pasterizovanom stave prospieva tráveniu.